Moskva 19. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)
Unikátny spôsob liečby ischémie a iných chorôb súvisiacich s patológiou ciev vyvinuli vedci zo Samarskej štátnej lekárskej univerzity a Samarskej národnej výskumnej univerzity akademika š.p. Koroleva. Podľa slov autorov tento spôsob umožní nielen zlepšiť stav ciev, ale dokonca vytvoriť nové namiesto poškodených

Výsledky výskumu zverejnili v zbierke Medzinárodnej federácie biomedicínskej techniky.
Ischémia ciev dolných končatín, zvlášť rozšírená medzi staršími ľuďmi, je spravidla sprevádzaná silnými bolesťami. Vo väčšine prípadov je liečba možná len zložitým chirurgickým zákrokom.
Už od konca osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia pracujú vedci zo Samarskej univerzity na liečbe umelou gravitáciou, ktorú vytvárajú v špeciálnej odstredivke. Pacient v nej leží tak, že os otáčania nachádza pri jeho hlave. Pod vplyvom odstredivej sily priteká krv k nohám a nasycuje nielen hlavný kanál cievy, ale aj jeho konáre, takzvané kolaterály.
Pravidelný „tréning„ kolaterál na odstredivke je môže nielen rozšíriť, čo kompenzuje zúženie hlavného kanálu, ale ako vysvetlili vedci, dokonca vytvoriť novú zdravú cievu. Bolo už vykonaných cez 3 500 úspešných testov.
Odborníkom zo Samarskej štátnej univerzity a Samarskej výskumnej univerzity sa podarilo zdokonaliť spôsob tým, že vyvinuli a inštalovali do odstredivky systém bezdrôtovej registrácie biomedicínskych signálov organizmu. Podľa slov vedcov to zaistí individuálnu liečbu každého pacienta, čo značne zvýši účinnosť procedúr.
„Multiparametrický odhad stavu ciev sa koná vďaka záznamu elektrokardiogramu a fotopletysmografického signálu. Nepretržitý monitoring umožňuje stanoviť optimálnu frekvenciu otáčania odstredivky,“ vysvetlil docent katedry laserových a biotechnických systémov Samarskej univerzity Sergej Akulov.
Podľa slov vedcov je tento prístup nanajvýš užitočný nielen v liečbe cievnych chorôb, ale aj v traumatológii a ortopédii a takisto ako súčasť komplexnej liečby hypertenzie, dysfunkcie erekcie, zápalu vaječníkov a rady ďalších patológií.
„Liečebná kúra sa skladá z 10-15 procedúr, každá 7-15 minút. Kladný účinok trvá do 6 mesiacov, potom sa dá všetko zopakovať. Spôsob má rad kontraindikácií, avšak individuálny prístup ku každému pacientovi umožňuje liečiť dokonca pacientov vo veku 90 rokov, takú skúsenosť už máme,“ poznamenal vedúci 1. chirurgickej katedry Samarskej štátnej univerzity, profesor Igor Makarov.
Odstredivky krátkeho dosahu sa používajú vo veľkých výskumných strediskách na prípravu kozmonautov, ako však vysvetlili vedci zo Samarskej univerzity, dajú sa tiež použiť v ktoromkoľvek zdravotníckom stredisku, potrebuje to len izbu s priemerom 3-4 metre.
Stredisko gravitačnej terapie funguje na klinikách Samarskej štátnej lekárskej univerzity od roku 2003. V roku 2006 dostal tím vedcov na čele s akademikom Ruskej akadémie vied Gennadijom Kotelnikovom cenu ruskej vlády za vývoj gravitačnej liečby.
Vedecký tím má v pláne ďalšie zvýšenie účinnosti liečby vďaka nahromadeným a špecifikovaným dátam o rôznych vekových skupinách pacientov.